وبلاگ دکتر علی یگانه وبلاگ دکتر علی یگانه .

وبلاگ دکتر علی یگانه

افزایش قد بعد از تعویض مفصل زانو

مثلا تصور کنید بیماری که روی یک تخت نشسته است و هر دو پای خود را دراز کرده و قادر نیست زانوها را به تخته بچسباند بنابراین در این بیماران کاندید تعویض مفصل زانو همواره کمی خمیده رو به جلو می ماند و باعث شده که قد آنها کمی کوتاه تر شود که این موضوع  همانطور که گفتیم در نتیجه اتفاقاتی است که بر اثر آرتروز در زانو رخ داده است .

 

 

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو
بعد از جراحی زانو نه‌ تنها راستای زانو کاملاً اصلاح می‌شود و پا را صاف می‌کنیم بلکه بعد از جراحی نیز در جلسات فیزیوتراپی برای بازتوانی کامل بعد از تعویض مفصل زانو تاکید بسیاری به بیماران می کنیم که هم خودشان در منزل و هم در جلسات  فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو برای بدست آوردن بازتوانی کامل  آنها علاوه بر خم کردن کامل زانو در صاف کردن کامل زانو نیز تلاش زیادی بکنند.

بنابراین آنچه که به صورت افزایش قد بعد از جراحی تعویض مفصل زانو می شنویم به این معنی نیست که مفصل جدید یا همان پروتز که در زانو قرار میگیرد باعث افزایش قد میشود بلکه تنها اصلاح این دفورمیتی است که باعث میشود بیماران از حالت خمیده به صاف تغییر حالت بدهند و بنابراین کمی قد بلند شود.

 که در اینجا کمی علمی تر به آن می پردازیم.

بسیاری از بیمارانی که نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو دارند درجاتی از فلکسیون کونتراکچر متوسط دارند که در هنگام جراحی به طور کامل اصلاح می شود.

این دفرمیتی اغلب به دو دلیل است

ناشی از وجود یک مانع از جنس استخوان که به علت  استئوفیت یا خارهای استخوانی که در اثر آرتروز ایجاد شده اند و در ناحیه مفصل زانو مانع باز شدن کامل زانو میشود
ناشی از کونتراکچر بافت نرم اطراف می باشد.
فلکسیون کونتراکچر 

از دست دادن توانایی صاف کردن کامل زانو تا صفر درجه در اثر کوتاه شدن بافت نرم که می‌تواند شامل پوست،تاندون،لیگامانهاویا عضله باشد.

طبیعتاً با اصلاح این دفورمیتی بعد از جراحی زانوها کاملا صاف می شود و بنابراین قد بیمار چند سانت افزایش پیدا میکند.


برچسب: جراحی زانو، جراحی لگن، تعویض مفصل،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۳:۴۷ توسط:علی یگانه موضوع: نظرات (0)