وبلاگ دکتر علی یگانه وبلاگ دکتر علی یگانه .

وبلاگ دکتر علی یگانه

افزایش قد بعد از تعویض مفصل زانو

یکی از اهداف بسیار مهم در تعویض مفصل زانو به دست آوردن راستای ایده آل بعد از تعویض مفصل است.راستای ایده‌آل به این معنا که همه بیمارانی که نیاز به تعویض مفصل زانو دارند زانوهای آنها به سمت جلو خمیده شده و بیمار در اثر آرتروز زانو که بافت های نرم شامل عضلات لیگامانها رباط ها یا پوست و غیره را درگیر کرده و یا به دلیل استئوفیتها که در ناحیه مفصل زانو اجازه نمیدهند قادر نیستند زانوی خود را کاملاً صاف کند . که این موضوع بعضا باعث و سوال در بیماران یا افراد دیگر میشود که آیا افزایش قد بعد از تعویض مفصل زانو خواهیم داشت !


برچسب: جراحی زانو، جراحی لگن، تعویض مفصل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۳:۴۷ توسط:علی یگانه موضوع: نظرات (0)

آیا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو پاها کوتاه بلند میشود؟

در پاسخ به سوال بیمارانی که کاندید جراحی تعویض مفصل زانو هستند و در این خصوص سوال می کنند که آیا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو پاها کوتاه و بلند می شود باید بگوییم:

زمانی که جراحی تعویض مفصل زانو به بیماری توصیه می شود به این معنی است که آرتروز در حدی شدت دارد که درمان های دارویی یا فیزیوتراپی و یا تزریق داخل مفصل دیگر پاسخگو نیست در نتیجه زمانی که آرتروز در این حد شدید است به علت آسیب هایی که بافت نرم اطراف زانو مثل عضلات ولیگامانها و تاندون ها دارند و همچنین از بین رفتن غضروف زانو در راستای زانو تغییر شکل ایجاد شده و ظاهر زانو به شکل پرانتزی در آمده است.


برچسب: جراحی زانو، جراحی لگن، تعویض مفصل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۲:۴۹ توسط:علی یگانه موضوع: نظرات (0)

تغذیه بعد از عمل جراحی زانو

اکثر بیماران و همراهان آنها بعد از جراحی تعویض مفصل زانو و لگن در خصوص نحوه تغذیه بعد از عمل جراحی زانو برای بیماران به جهت جوش خوردن سریع تر استخوان ها و حفظ استحکام استخوان ها و بازتوانی بیماران  سوال می پرسند. بعد از جراحی زانو و عمل تعویض مفصل لگن به منابعی از موادغذایی احتیاج داریم که به بهبود زخم کمک کند زیرا بهبود سریع تر زخم به کاهش خطر عفونت منجر می‌شود همچنین بعد از جراحی تعویض مفصل به خصوص تعویض مفصل لگن نیاز به استخوان سازی داریم.

موضوعی که تقریباً تمام بیماران بر آن باور دارند این است که مصرف کله پاچه، قلم، پای مرغ و… نقش بسیار مهم و اساسی در جوش خوردن استخوان ها و بازتوانی مفصل ها و حفظ استحکام آنها دارد.باید بگوییم این منابع غذایی نه تنها نقشی در این موضوعات نداشته و هیچگونه منبع علمی تأیید کننده این موضوع نیست بلکه باعث بالا رفتن چربی بیماران و همچنین افزایش وزن آنها می شود لذا به هیچ کدام از بیماران مصرف این غذاها توصیه نمی شود.


برچسب: جراحی زانو، جراحی لگن، تعویض مفصل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۷:۵۲ توسط:علی یگانه موضوع: نظرات (0)

اصلاح سبک زندگی برای سلامت مفاصل زانو

اصلاح سبک زندگی
یکی از مهمترین کارها برای حفظ سلامت مفاصل زانو و بهبود عملکرد آنها اصلاح سبک زندگی است اصلاح سبک زندگی یا لایف استایل به این معنی است که برخی از عادت های روزمره را که در زندگی همه ما به صورت روتین انجام می شود کنار بگذاریم و بعضی عادت ها را در زندگی روزمره خود بگنجانیم که در ادامه به تفصیل راجع به آن صحبت خواهیم کرد.


برچسب: جراحی زانو، جراحی لگن، تعویض مفصل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۶:۲۵ توسط:علی یگانه موضوع: نظرات (0)

دوره نقاهت تعویض مفصل زانو

به طور معمول بیماران یک روز قبل از عمل جراحی تعویض مفصل زانو در بیمارستان بستری می شود به جهت بررسی از لحاظ قلبی انجام آزمایشات روتین دریافت داروهای لازم پیش از جراحی و عکس برداری های لازم . دوره نقاهت تعویض مفصل زانو که بعد از انجام عمل تعویض مفصل زانو شروع می شود دو روز می باشد که در بیمارستان خواهند بود بعضی از بیماران مستقیماً به بخش منتقل می‌شوند و بعضی از بیماران با تشخیص پزشک جهت مراقبت های ویژه به ای سی یو منتقل می‌شوند و سپس روز بعد به بخش منتقل می شود.


برچسب: جراحی زانو، جراحی لگن، تعویض مفصل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۴:۵۶ توسط:علی یگانه موضوع: نظرات (0)

هزینه تعویض مفصل چقدر است؟

قیمت پروتز ها در تعویض مفاصل تا حد بسیار زیادی به هم نزدیک است مثلا در حال حاضر در آبان‌ماه 1397 پروتز حدود 10 میلیون تومان است.ولی گاهی پروتز خاصی نیاز است مثلا فردی که تومور استخوانی دارد و 15 سانتی متر از استخوان باید برداشته شود نیاز به پروتز پایدار خواهد داشت بنابراین قیمت بالاتر خواهد بود.

 


برچسب: جراحی زانو، جراحی لگن، تعویض مفصل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۸:۳۹ توسط:علی یگانه موضوع: نظرات (0)

تعویض مفصل

به طور کلی تعویض مفصل به این معنی است که  غضروف ها و مقداری از استخوان زیر غضروف ها را می تراشیم و به جای آن فلزاتی به شکل خود مفصل با جنس کبالت کروم یا تیتانیوم قرار می دهیم.و بین آن یک پلاستیک بسیار باکیفیت قرار می گیرد که ده‌ها سال عمر میکند.تعویض مفصل   از حدود پنجاه سال پیش وارد علم پزشکی شد و از آن زمان تا کنون هم از نظر فرم مفصل و هم از نظر متالوژی فلزات و موادی که در مفصل ها استفاده می شد تغییرات و پیشرفت های زیادی داشته است.

مثلاً اگر یک تعویض مفصل در 30 سال قبل 7 یا 8 سال عمر می کرده و بیمار هم خیلی احساس راحتی نمی کرد اما امروزه بیمار زندگی عادی را با تعویض تجربه خواهد کرد ضمن اینکه طول عمر تعویض مفصل 20 الی 25 سال است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۶:۰۹ توسط:علی یگانه موضوع: نظرات (0)

تعویض مفصل در چه افرادی باید انجام شود؟

تعویض مفصل برای فردی که مشکل بسیار کمی دارد یعنی فرد به زندگی خود ادامه میدهد.بدون درد و بدون لنگش و کار خود را بدون مشکل خاصی انجام می دهد.برای گذراندن زندگی مجبور به خوردن مسکن نیست.فردی که مشکل حکمی دارد مشکل کم را با تعویض مفصل حل نکنیم.

افرادی که مشکلات بسیار زیادی دارند مناسب تعویض مفصل نیستند.

افرادی که مشکلات آنها آنقدر زیاد است که با تعویض یک مفصل حل نمی شود و بیمار احساس بهبودی نمی کند.مثلاً فردی که تمام مفاصل او خراب است از جمله ستون فقرات فرسوده و خمیده از لگن ها خراب و جراحی زانو ها خراب است و درگیر بیماری های روماتیسمی است و یا اینکه بیمار آرتروز ژنتیکی مادرزادی شدیدی در تمام مفاصل دارد این افراد با تعویض یک مفصل احساس خوبی نخواهند داشت و مشکلی حل نخواهد شد

مثلاً فردی که به دلیل دردهای ناشی از ستون فقرات که در سایر اندام ها احساس می شود مجبور به مصرف مسکن در تمام روز است صرفاً با تعویض مفصل زانو و باقی ماندن ستون فقرات در شرایط سابق بهبودی حاصل نخواهد شد و کیفیت زندگی خیلی تغییر نخواهد کرد.


برچسب: جراحی زانو، جراحی لگن، تعویض مفصل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۲:۴۱ توسط:علی یگانه موضوع: نظرات (0)

تعویض مفصل و جراحی زانو (بخش دو)

تعویض مفصل و جراحی زانو

 

یعنی جسمی که تاثیر منفی روی بدن نداشته باشد و ضمناً بدن هم تاثیر منفی روی آن نداشته باشدو بتواند سالیان سال در بدن با کارکرد قابل قبول مورد استفاده قرار بگیرد.برخی فلزات در بدن سیستم ایمنی بدن را به شدت تحریک می‌کنند مثل مواد آلی گیاه چوب و سیستم ایمنی بدن می تواند به صورت پاتولوژیک جسم خارجی را دفع کند.گاهی نیز ممکن است خود فلز بی ضرر باشد ولی خود بدن جسم خارجی را حل میکند و دفع میکند.

همچنین ابزارهای کارگذاری مفاصل مصنوعی در ابتدا بسیار ساده تر بودند و همین طور که در سایر رشته ها شاهد پیشرفت بودیم.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۱:۴۳ توسط:علی یگانه موضوع: نظرات (0)

تعویض مفصل و جراحی زانو (بخش یک)

در این مقاله سعی داریم سوالات متداولی که در خصوص تعویض مفصل و یا جراحی زانو پیش میاد بیان کنیم .

تعویض مفصل زانو چیست؟

بخش عمده ای مباحث جراحی زانو مربوط به تعویض مفصل لگن است، داخل مفاصل غضروف هایی وجود دارد که این غضروف ها یک سطح نرم و لولایی شکل را برای بدن به وجود می‌آورند که مفاصل بتوانند به راحتی حرکت کنند.عضلات هم می‌توانند نیروهایشان را روی این مفاصل اعمال کنندو انسان بدین‌گونه می‌تواند در طول زندگی از مفاصل خود بدون درد و با کارایی بسیار زیاد استفاده کنند. 


برچسب: جراحی زانو، جراحی لگن، تعویض مفصل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۸:۱۸ توسط:علی یگانه موضوع: نظرات (0)