وبلاگ دكتر علي يگانه وبلاگ دكتر علي يگانه .

وبلاگ دكتر علي يگانه

افزايش قد بعد از تعويض مفصل زانو

يكي از اهداف بسيار مهم در تعويض مفصل زانو به دست آوردن راستاي ايده آل بعد از تعويض مفصل است.راستاي ايده‌آل به اين معنا كه همه بيماراني كه نياز به تعويض مفصل زانو دارند زانوهاي آنها به سمت جلو خميده شده و بيمار در اثر آرتروز زانو كه بافت هاي نرم شامل عضلات ليگامانها رباط ها يا پوست و غيره را درگير كرده و يا به دليل استئوفيتها كه در ناحيه مفصل زانو اجازه نميدهند قادر نيستند زانوي خود را كاملاً صاف كند . كه اين موضوع بعضا باعث و سوال در بيماران يا افراد ديگر ميشود كه آيا افزايش قد بعد از تعويض مفصل زانو خواهيم داشت !


برچسب: جراحي زانو، جراحي لگن، تعويض مفصل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ تير ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۳:۴۷ توسط:علي يگانه موضوع: نظرات (0)

آيا بعد از جراحي تعويض مفصل زانو پاها كوتاه بلند ميشود؟

در پاسخ به سوال بيماراني كه كانديد جراحي تعويض مفصل زانو هستند و در اين خصوص سوال مي كنند كه آيا بعد از جراحي تعويض مفصل زانو پاها كوتاه و بلند مي شود بايد بگوييم:

زماني كه جراحي تعويض مفصل زانو به بيماري توصيه مي شود به اين معني است كه آرتروز در حدي شدت دارد كه درمان هاي دارويي يا فيزيوتراپي و يا تزريق داخل مفصل ديگر پاسخگو نيست در نتيجه زماني كه آرتروز در اين حد شديد است به علت آسيب هايي كه بافت نرم اطراف زانو مثل عضلات وليگامانها و تاندون ها دارند و همچنين از بين رفتن غضروف زانو در راستاي زانو تغيير شكل ايجاد شده و ظاهر زانو به شكل پرانتزي در آمده است.


برچسب: جراحي زانو، جراحي لگن، تعويض مفصل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ تير ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۲:۴۹ توسط:علي يگانه موضوع: نظرات (0)

تغذيه بعد از عمل جراحي زانو

اكثر بيماران و همراهان آنها بعد از جراحي تعويض مفصل زانو و لگن در خصوص نحوه تغذيه بعد از عمل جراحي زانو براي بيماران به جهت جوش خوردن سريع تر استخوان ها و حفظ استحكام استخوان ها و بازتواني بيماران  سوال مي پرسند. بعد از جراحي زانو و عمل تعويض مفصل لگن به منابعي از موادغذايي احتياج داريم كه به بهبود زخم كمك كند زيرا بهبود سريع تر زخم به كاهش خطر عفونت منجر مي‌شود همچنين بعد از جراحي تعويض مفصل به خصوص تعويض مفصل لگن نياز به استخوان سازي داريم.

موضوعي كه تقريباً تمام بيماران بر آن باور دارند اين است كه مصرف كله پاچه، قلم، پاي مرغ و… نقش بسيار مهم و اساسي در جوش خوردن استخوان ها و بازتواني مفصل ها و حفظ استحكام آنها دارد.بايد بگوييم اين منابع غذايي نه تنها نقشي در اين موضوعات نداشته و هيچگونه منبع علمي تأييد كننده اين موضوع نيست بلكه باعث بالا رفتن چربي بيماران و همچنين افزايش وزن آنها مي شود لذا به هيچ كدام از بيماران مصرف اين غذاها توصيه نمي شود.


برچسب: جراحي زانو، جراحي لگن، تعويض مفصل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ تير ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۷:۵۲ توسط:علي يگانه موضوع: نظرات (0)

اصلاح سبك زندگي براي سلامت مفاصل زانو

اصلاح سبك زندگي
يكي از مهمترين كارها براي حفظ سلامت مفاصل زانو و بهبود عملكرد آنها اصلاح سبك زندگي است اصلاح سبك زندگي يا لايف استايل به اين معني است كه برخي از عادت هاي روزمره را كه در زندگي همه ما به صورت روتين انجام مي شود كنار بگذاريم و بعضي عادت ها را در زندگي روزمره خود بگنجانيم كه در ادامه به تفصيل راجع به آن صحبت خواهيم كرد.


برچسب: جراحي زانو، جراحي لگن، تعويض مفصل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ تير ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۶:۲۵ توسط:علي يگانه موضوع: نظرات (0)

دوره نقاهت تعويض مفصل زانو

به طور معمول بيماران يك روز قبل از عمل جراحي تعويض مفصل زانو در بيمارستان بستري مي شود به جهت بررسي از لحاظ قلبي انجام آزمايشات روتين دريافت داروهاي لازم پيش از جراحي و عكس برداري هاي لازم . دوره نقاهت تعويض مفصل زانو كه بعد از انجام عمل تعويض مفصل زانو شروع مي شود دو روز مي باشد كه در بيمارستان خواهند بود بعضي از بيماران مستقيماً به بخش منتقل مي‌شوند و بعضي از بيماران با تشخيص پزشك جهت مراقبت هاي ويژه به اي سي يو منتقل مي‌شوند و سپس روز بعد به بخش منتقل مي شود.


برچسب: جراحي زانو، جراحي لگن، تعويض مفصل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ تير ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۴:۵۶ توسط:علي يگانه موضوع: نظرات (0)

هزينه تعويض مفصل چقدر است؟

قيمت پروتز ها در تعويض مفاصل تا حد بسيار زيادي به هم نزديك است مثلا در حال حاضر در آبان‌ماه 1397 پروتز حدود 10 ميليون تومان است.ولي گاهي پروتز خاصي نياز است مثلا فردي كه تومور استخواني دارد و 15 سانتي متر از استخوان بايد برداشته شود نياز به پروتز پايدار خواهد داشت بنابراين قيمت بالاتر خواهد بود.

 


برچسب: جراحي زانو، جراحي لگن، تعويض مفصل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ تير ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۸:۳۹ توسط:علي يگانه موضوع: نظرات (0)

تعويض مفصل

به طور كلي تعويض مفصل به اين معني است كه  غضروف ها و مقداري از استخوان زير غضروف ها را مي تراشيم و به جاي آن فلزاتي به شكل خود مفصل با جنس كبالت كروم يا تيتانيوم قرار مي دهيم.و بين آن يك پلاستيك بسيار باكيفيت قرار مي گيرد كه ده‌ها سال عمر ميكند.تعويض مفصل   از حدود پنجاه سال پيش وارد علم پزشكي شد و از آن زمان تا كنون هم از نظر فرم مفصل و هم از نظر متالوژي فلزات و موادي كه در مفصل ها استفاده مي شد تغييرات و پيشرفت هاي زيادي داشته است.

مثلاً اگر يك تعويض مفصل در 30 سال قبل 7 يا 8 سال عمر مي كرده و بيمار هم خيلي احساس راحتي نمي كرد اما امروزه بيمار زندگي عادي را با تعويض تجربه خواهد كرد ضمن اينكه طول عمر تعويض مفصل 20 الي 25 سال است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ تير ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۶:۰۹ توسط:علي يگانه موضوع: نظرات (0)